BENZACNE® 5%, 10%

Moduł skierowany do osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Nazwa produktu leczniczego: Benzacne.

Skład i postać farmaceutyczna: Biały żel, bez zapachu. 1g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg benzoilu nadtlenku (Benzoylis peroxidum). Inne składniki leku to karbomer, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Wskazania do stosowania: Leczenie różnych postaci trądziku pospolitego (Acne vulgaris).

Dawkowanie i sposób podawania: Do stosowania miejscowego na skórę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: Stosować raz lub dwa razy na dobę. Po umyciu i osuszeniu trądzikowej skóry, na chorobowo zmienione miejsca nanieść niewielką ilość produktu leczniczego – wystarczającą do ich pokrycia – i delikatnie wetrzeć. Zwykle w ciągu 2 do 3 pierwszych tygodni leczenia stosuje się produkt leczniczy o zawartości 50 mg/g benzoilu nadtlenku i w razie konieczności kontynuuje leczenie produktem leczniczym o zawartości 100 mg/g benzoilu nadtlenku. Po użyciu produktu leczniczego należy umyć ręce. Dzieci: Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Przeciwwskazania: Nie należy stosować produktu leczniczego Benzacne w przypadku: nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, wyprysków (egzemy), przewlekłego zapalenia skóry, oparzeń skóry, również wywołanych nadmierną ekspozycją na słońce.

Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania: Należy chronić oczy, usta i błony śluzowe przed kontaktem z produktem leczniczym. Nie należy stosować produktu leczniczego na podrażnioną skórę i otwarte rany. Jeśli doszło do przypadkowego kontaktu tych miejsc z produktem leczniczym, należy je obficie przemyć wodą. W przypadku równoczesnego stosowania produktu leczniczego Benzacne z innymi produktami leczniczymi przeciwtrądzikowymi przeznaczonymi do miejscowego stosowania na skórę zalecane jest ich stosowanie o różnych porach dnia, np. rano lub wieczorem, co pozwoli na ograniczenie ryzyka podrażnienia skóry. Ostrożnie stosować na wrażliwą skórę, np. na szyi lub na inne wrażliwe miejsca. Należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (lampy kwarcowe, solaria) i słońce. Produkt leczniczy może powodować odbarwienie włosów i tkanin.

Działania niepożądane: W trakcie stosowania produktu leczniczego Benzacne może wystąpić: przesuszenie lub nadmierne łuszczenie się skóry, zaczerwienienie skóry, uczucie ciepła lub delikatnego kłucia w miejscu nałożenia produktu leczniczego. Objawy te mogą pojawić się w pierwszym tygodniu leczenia i nie stanowią one wskazania do odstawienia produktu leczniczego. W przypadku ich wystąpienia należy zmniejszyć częstość stosowania Benzacne. W przypadku niżej wymienionych objawów należy zaprzestać stosowania produktu leczniczego i zastosować odpowiednie leczenie: alergiczne zapalenie kontaktowe lub bolesne podrażnienie skóry, pieczenie skóry, wysypka skórna.

Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Takeda Pharma Sp. z o.o., ul. Prosta 68, 00-838 Warszawa.

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: Benzacne żel 50 mg/g – pozwolenie numer R/2322 wydane przez Ministra Zdrowia, Benzacne żel 100 mg/g – pozwolenie numer R/2323 wydane przez Ministra Zdrowia. Produkt leczniczy wydawany bez recepty.

Benzacne – pobierz zdjęcia wysokiej rozdzielczości